moonwalker

Michael Jackson dansçısı Steffens (Focus Online)

Resim

24.06.2010, 13:32
Michael Jackson dansçısı Steffens

O Jackson'un 'This Is It' ekibindeki tek Avrupalı
dansçıydı. Söyleşide Timor Steffens King Of Pop ile
çalışmanın nasıl olduğunu ve This Is It filminin onu
neden güldürdüğünü anlatıyor.

FOCUS Online: Bay Steffens, nasıl Hollanda'dan
Michael Jackson ile aynı sahneyi paylaşmayı
başardınız?
Timor Steffens: Daha önce Hollanda'da 'So You
Think You Can Dance' adlı televizyon programına
katılmış ve ikinci olmuştum. Michael Jackson'ın turu
için yapılan dansçı elemeleri herkese açık değildi, o
zaman tüm dünya katılmak isterdi! Beni aradılar, ve elemelere katılabileceğimi bildirdiler. Aynı gece
tek başıma Los Angeles hedefli bir uçakta buldum kendimi. Herşeyi geriye bıraktım, vedalaşmak için
bile vaktim olmamıştı.
FOCUS Online: Üç senelik kısa bir dansçı tecrübeyle acemi sayılırdınız.
Steffens: Bunu hiç engel olarak görmedim. Ama doğruydu, Amerika'daki ilk elemelerimdi. Kendimi
aniden hayranı olduğum o harika dansçıların ve koreografların yanında buldum. Kendi kendime dedim
ki: Kendine konsantre ol, eğlen, en iyisini yap ve Michael'a kendini göster! Bana bu şansın tanınmış
olmasını bile onur olarak görüyordum. Gerçekten ismim söylenince, ben seçilmiş olunca trans
halindeydim sanki. Daha sonra provalarda Michael'ın yanında olduğum zaman bile hala gerçek
değilmiş gibi hissettim. This Is It filminden sonra ancak neleri yaşadığımı anlayabildim.
FOCUS Online: Michael Jackson gibi bir stara nasıl yaklaştınız?
Steffens: Başta hepimiz çok resmi davranmaya çalıştık. Nasıl hareket etmen gerektiğini pek
bilemiyorsun. Selamlaşırken elini sıktım. Çok büyük elleri vardı ve aslan gibi el sıkışı. Am o dedi ki:
'Hayır, biz el sıkmıyoruz, biz kucaklaşıyoruz!' Bir megastardan böyle birşey beklemiyorsun. Ve
hepimiz: 'Wow! Onu kucaklamak elini sıkmadan çok daha güzel!' diye düşündük!
FOCUS Online: King of Pop ile çalışmak nasıl birşey?
Steffens: Michael, seninle konuşmayan tipik Hollywood ünlülerinden değildi. O nerden geldiğinle,
neden dans ettiğinle, kim olduğunla ilgileniyordu. Hep diyordu ki, 'Birbirinize dikkat edin. İnsanlara
iyi davranın. Dünya, çocuklar ve doğa için çaba gösterin. Var olanlar için minnettar olun.' Bize iyi

örnek olmak istiyordu. Ve hepimize, daha iyi insanlar olabilmemiz için, ilham kaynağıydı
FOCUS Online: Ondan neler öğrendiniz?
Steffens: O sadece bir sanatçı değildi, aynı zamanda kendi şovunun yönetmeni, müzikal yöneticisi ve
koreografıydı. Michael ile birlikte çalışmak, dans ederken neyin önemli olduğunu anlamak, demekti.
Her hareketin arkasında yatan gerçek hissi içinde keşfetmek gibi. Michael geliyor ve sana doğruyu
gösteriyordu. Ve arkadaşça tavrı, bize karşı yaklaşımı, pozitif enerjisi ve güzel atmosfer bize güven
veriyordu. Kocaman bir aile gibiydik.
FOCUS Online: Bir misal verebilir misiniz?
Steffens: Bir kez koreografa şöyle dedi: „Ben bu dansçıları iyi oldukları için seçtim. Sadece benim
hareketlerimle dans etmesinler, kendileri de yaratıcı olabilsinler.“ Kulaklarımıza inanamadık: Michael
ile aynı sahnedesin, ve o, kendi işinizi yapın, siz siz olun, diyor! Şovun bir bölümünde doğaçlama
yapıyorduk. Meslektaşım Daniel ile benim yanıma geldi ve coşkuyla: 'Size bunu söylemek istiyorum,
inanılmaz dansçılarsınız', dedi. Şaşkın şaşkın birbirimize baktık ve ne kadar şanslı olduğumuza
inanamadık. Hatta galiba kızardım o an.

Sonra ölüm haberi geldi.
FOCUS Online: Nasıl öğrendiniz?
Steffens: Staples Center'deydik ve her an Michael'ın provalara katılmasını bekliyorduk. Birden
yönetmen Kenny Ortega bizi sahneden aldı ve Michael'ın hastaneye kaldırıldığını söyledi. 'Hastanede
mi? Daha dün çok iyiydi!, diye düşünebildim sadece. Ortega, tek başımıza zaman geçirmemizi
söyledi. Ne olduğunu ve durumun ciddiyetini bilmiyorduk. Bazılarımız televizyon izlediler, çünkü
hastaneye kaldırıldığının haberi tüm kanallara yayılmıştı. Bazılarımız, önemsiz birşeyin olması için
dua ediyorlardı. Yine başkaları aileleriyle telefonlaşıyor ve ağlıyorlardı.
FOCUS Online: Ama sonra acı gerçeği öğrendiniz ...
Steffens: Kenny Ortega bize haberi verdiğinde inanamadım! Bunu beklemiyorduk. Sanki Michael her
an kapıdan içeriye girecekmiş gibiydik. Her gün onunla beraber olmaya, onunla eğlenmeye alışmıştık.
Orda olan herkes birbirini ağlayarak kucakladı. Bütün dünyam altüst olmuştu.
FOCUS Online: Daha önce güçsüz göründüğü anlar hiç olmamış mıydı?
Steffens: Hayır, hiçbir zaman! Michael'ı sahnede gördüğün zaman 50 yaşında olduğuna
inanamıyordun. Bazen ona diyorduk ki:' Aman Allahım, senin temponla nasıl başedelim?'.
Hakkımızdan geliyordu. Sahnede kendini dansa verdiği zaman, 'Wow! Durup onu izlemek istiyorum!'
diye içimden geçiriyordum.
FOCUS Online: Provalar esnasında onun seyircileri sadece siz dansçılar oluyordunuz!
Steffens: İşte bu harikaydı. Onunla sahnedeyken koreografiye konsantre oluyorduk Ama o yalnız
başına da sahne alıyordu. O zaman biz yan tarafta oturuyorduk, ve o bize özel gösteri yapmış

oluyordu. Onu daha önce canlı izleyememiştim. Birden o DVD konser görüntüleri gerçek oldu
gözümün önünde. Normalde orada kocaman bir kalabalık olurdu, ama orada sadece bir kaç dansçılar
sevinç çığlıkları atıyordu. Küçük çocuklar gibiydik, sürekli 'Michael' diye bağırıyorduk.
FOCUS Online: Bu sahneler 'This It It' te de yer alıyor. Kendinizi beyaz perdede görünce daha çok
sevindiniz mi yoksa üzüldünüz mü?
Steffens: Film gülümsememe sebep oldu. Michael ile birlikte geçirdiğimiz o muhteşem zamanın
anısına güzel bir hatıra. Onunla birlikte olduğumuz her anının zevkini çıkarttık. Bizi gülerken ve dans
ederken görebiliyorsunuz. Elbette bazen üzülüyorum, çünkü o üç ay çok etkileyiciydi, ve sürekli kendi
kendime soruyorum, Londra'daki şovlar olsaydı nasıl olurdu diye. Hepimiz Michael'dan daha çok şey
öğrenmek istiyorduk! Ve daha çok insana ilham olduğunu görmek istiyorduk.
FOCUS Online: Sizi duygusallaştıran anlar oluyor mu?
Steffens: Gerçekten kaçamıyorsun. Ama olanları dramatize etmemeye çalışıyorum, pozitif şeyleri ön
plana çıkartmaya çalışıyorum – tıpkı Michael'ın hep yaptığı gibi. Hayatımda yaşamış olduğum çok
güzel birşeydi. Hayatımı tamamen değiştirdi. Ve Michael hala burada olsa, ona, beni ne kadar mutlu
ettiğini, ve onunla tanışmış ve birlikte çalışmış olmaktan ne kadar mutlu olduğumu, söylerdim. Ama
durum olduğu gibidir. O yüzden ondan öğrendiklerimi başkalarına aktarmakö ve kendi
koreografilerimle başkalarına ilham olmak istiyorum. Tıpkı Michael bana ilham olduğu gibi.

Çeviri; Çigdem

www.mjturkfan.com
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!