moonwalker

Kullanıcı avatarı
By ozgur
MJ'in çalışanları anlattı...

(Michael Jackson’un yanında çalışmış kişiler tarafından çıkarılacak olan kitap hakkında
çalışanlarla yapılan röportaj metni)
S: O zamanlar Michael'ın çalışanları sadece sizlerseniz, kim yemek yapıyordu? Sanırım Tedd
Riley ya da Akon, Londra'da şarkıları kaydederlerken Michael'ın çocukları için yemek
pişirdiğini söylemişti.
C : Çocuklarının yemeklerini MJ kendisi hazırlardı.
S: Kendisi mi pişiriyordu yoksa dondurulmuş yemek mi açıyordu?
C: lol. [O] pişiriyordu.
S : Siz onun için çalışırken, etrafta kendisi için çalışan geniş bir ekip var mıydı? Yoksa sadece
sizler(güvenlik), dadı ve aşçısı mı vardı?
C: Sadece 3 güvenlik elemanı.. dadı çok fazla etrafta olmazdı. Çocuklarının yemeğini kendisi
hazırlardı. Farklı şeyler, kitapta bunlara değineceğiz. bilginize: zaman zaman bir aşçı olurdu
ama haftada en az 3-4 kez çocuklarının yemeklerini MJ kendisi hazırlardı.
MJ'e "Sir" (Efendim) olarak hitap ediyorduk ama o "beni 'sir' olarak çağırmak zorunda
değilsiniz" diyordu. bunun üzerine biz "Tamam, sir" diyorduk. Gülmeye başlıyordu.
S : Bill, kitapta Michael'ın nasıl kılık değiştirdiğinden ve nerelere gittiğinden bahsedecek
misiniz?
C : Evet.
[Bir hayranı, kılık değiştirdiğinde bile Michael'ın kendisiyle markalaşmış/özdeşleşmiş
makosenleri ve beyaz çoraplarıyla kendisini ele vereceğini söylemiş.]
Makosenler ve beyaz çoraplar hakkında kesinlikle haklısın. Ona çok kez söyledim ama bana
inanmadı. Ayrıca dedim ki :"Sir, insanlar senin yürüyüşünü biliyor/tanıyor." Bu çok büyük bir
açık/ele verme.
S : MJ'in hangi kokuyu kullandığını öğrenebilir miyiz?
C : Yves Saint Laurent, Cartier, Armani...Sadece bir kaçı. ayrıca Black Orchid.
S : Michael'ın en sevdiği çiçek neydi?
C : Dürüst olmak gerekirse, favorisi olan bir çiçek var mıydı bilemiyorum. Ama onun isteği
üzerine ev için bir kaç kez beyaz ve kırmızı güller almıştım.
S : Birkaç yıl önce Michael'ın bazı zamanlar Subway sandviçleri istediğini bir kitapta
okuduğumu hatırlıyorum.Doğru mu yoksa yanlış mı? (Subway sandwich : ünlü bir fast food

zinciriymiş sanırım)
C: Onu bir kaç kez Subway'e götürdüm, çok sevdi.
S : Bill, Michael'ın eskiden telefonda konuşmayı çok sevdiği biliniyordu. Hala telefonda
saatlerce konuşuyor muydu?
C: Aylık cep telefonu faturası 3000$. Ne düşünüyorsun?
S : Michael'ın twitter hesabı var mıydı?
C : Twitter yoktu ama Facebook hesabı vardı. (Bill'in cevap verdiği diğer bazı kişilere göre,
hesabı artık kaldırılmış.)
S : Michael'ın araba kullanmayı bildiğini biliyorum. Ama siz Michael ile çalışırken Michael'ın
araba kullanıp kullanmadığını merak ediyorum.
C : Michael kullandığı tek araba (benim gördüğüm) eğlence parkındaki çarpışan arabalar.
S : Michael eğlence dergi ve gazetelerini (tabloidler değil) okur muydu?
C : Rob Report, Wall Street ve Mens fashion okurdu.
S : Birilerine hiç muzip şakalar yapar mıydı?
C : Evet muzip şakalar yapardı, kitapta bahsedeceğiz.
Oh evet, MJ'in mizah anlayışıyla ilgili pek çok hikayemiz olacak. Çok gülerdi ve şakalar
yapardı. Bir keresinde güvenliğe yiyecek bişeyler verdi. Ama vermeden önce, yiyeceklere çok
ama çok aşırı derecede ACI BİBERLER eklemiş. Sonra güvenliğin etrafta su bulmak için
koşuşturmalarını izledi.
S : Michael duygularını açıkça söyleyebiliyor muydu, eski anılarını paylaşmak gibi mesela?
Çok fazla ifşa etmenize gerek yok ama hiç geçmişi anar mıydı?
C : Çocukluğu hakkında çok konuşmazdı, niye böyle olduğu hep merak ettik.
S : Umarım bu soru çok tuhaf ya da üzücü olmaz ama Bay Whitfield, Michael'ı hiç ağlarken
gördünüz mü? Eğer gördüyseniz, niçin ağlıyordu?
C : Evet, kendisi hakkında yalan bazı şeyler yazıldığında, canı yanıyordu.
Çok üzgündü. "çok üzgündü" diyorum şimdi ama canı acıyıncaya kadar güldüğü pek çok
zamanlar da vardı. Bir film izlerken çok yüksek sesle gülerdi ve insanlar "Dostum, kapa
çeneni" diyorlardı. Onun MJ olduğunu bilmiyorlardı.
S : Merhaba Bill, DR Murray'i tanıyor muydunuz merak ediyorum? Sakıncası yoksa neler
hatırladığınızı paylaşır mısınız? (eğer mümkünse)
C : Evet Dr. Murray'i tanıyorduk. Ama bu konu hakkında şu anda konuşamayız. Ama yakında

bununla ilgili konuşacağım.
S : Kara/kötü günleri boyunca Michael'ın yanında gerçekten duran ünlülerin bir listesini
yapmak istiyorum: Donald Trump, Chris Tucker, Liz Taylor, Whoopi Goldberg, Rick James,
Stephanie Mills, Dick Gregory, Brett Ratner...
C : MJ'in gerçekten nefret ettiği bazılarının ismini vermişsin. Şu anda kim olduğunu
söylemeyeceğim.
S: Gerçekten mi? Ama ben onların hepsinin onu savunduğunu biliyorum.
C : Böyle düşünebilirsin.
Whoopi ile soğuktu. Donald Trump la da soğuklardı.bu konu hakkında söyleyebileceğimin
hepsi bu.
TV/SİNEMA
S : MJ çok fazla televizyon seyreder miydi? En sevdiği programlar nelerdi?
C : Çok fazla televizyon izlemezdi, gerekliyse izlerdi.
S : Bill, Michael'ın en sevdiği filmlerden bazıları nelerdir? Romantik filmler izlemeyi sever
miydi biliyor musunuz?
C : Aksiyon filmlerini severdi, Spider Man, Transformers.Özel efektleri severdi.
S : Michael ve çocukları Yüzüklerin Efendisi üçlemesini severler miydi?
C : Oh evet, DVD koleksiyonu vardı.
S : Bill, Michael hiç yüzme, bovling, kar kayağı gibi rekreasyonel sporlara katıldı mı?
Herhangi bir spor olayına katılmayı seviyor muydu, sizin gördüğünüz oldu mu?
C : Golf izlediğini gördüm.
S : Golf mü izlerdi? Sizler hiç sadece rahat takılıp, biraz bira içip, NBA Championship, World
Series veya Stanley Cup' ı izlediniz mi?
C : Yapılmış tüm filmlerin çok çok büyük bir çoğunluğuna sahipti (lol). Virginia'da ormanın
çok çok derinlerinde biryerlerdeyken, bazen rahat takılıp birlikte birkaç film izlemiştik... En
yüksek sesli gülüşe sahipti... güzel zamanlardı.
S : Michael'ın açıkhavada dolaşma alışkanlığı var mıydı, ormanda, nehir kenarlarlarında
zaman harcayıp, doğada geziler yapar mıydı merak ediyorum?
C : Virgina'dayken her zaman. Eylül 2008 - Kasım 2008.
MÜZİK

S : Merak ediyorum, Michael'ı müziği veya dansı üzerinde çalışırken hiç gördünüz veya
duydunuz mu? Evde ya da stüdyoda. Müziği üzerinde çok fazla çalışır mıydı?
C : Evet, evinde bir stüdyo ve dans pisti yaptırmıştık. Onu her zaman duyuyorduk. Onu
dinlemek harikaydı, çok defa saat 3'te (sabaha karşı 3)
Dans stüdyosunu ses yalıtımlı yapmıştık.
S : Merhaba Bill, MJ özel olarak sevdiği bir şarkısı olup olmadığından bahsetti mi hiç, yani
kendi şarkılarından birisi? Çünkü en sevdiği şarkının Charlie Chaplin'den Smile olduğunu
biliyorum.
C : En çok klasik müzik dinlerdi. Genellikle hayat ve yapmak istediği şeyler ile müziği
aracılığıyla dünyayı iyileştirmek hakkında konuşurdu.
S : Michael yeni bir albüm çıkarmak istiyor muydu? Yayınlanmamış şarkılar dinlediniz mi ...
yeni şeyler?
C : Bişeyler üzerinde daima çalışırdı. Evet, yayınlanmamış pek çok müzik duyduk.
EVCİL HAYVANLAR
S : Siz onunla çalışırken Michael'ın evcil hayvanı var mıydı ve isimleri neydi? Good Morning
America ile olan röportajınızda Paris'in kedisinin adının Katie olduğu söylenmişti.
C : Kenya adlı bir Chocolate Labrador.
(not:arkadaşlar köpekler hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim ama labrador cinsi koyu
kahve renkli bir köpek diye biliyorum, Oprah'ın Encino'da çocuklarla olan röportajında da
görmüştük bu köpeği hatırlarsanız)
S : Bill, Michael'ın köpeklerden korktuğunu daha önce okumuştum. Bunun doğruluk payı var
mı?
C : Bildiğimiz kadarıyla köpeklerle bir problemi yoktu. Köpek Prince'e bir Noel hediyesiydi.

DİNİ İNANÇLAR
S : Michael'ın Thriller döneminde İncil'i çok okuduğunu okumuştum. Michael'ı İncil okurken
veya dua ederken hiç gördünüz mü acaba?
C : Her gün İncil okurdu.
S : MJ'in dini inancının ne olduğunu paylaşabilir misiniz? Hıristiyan mıydı?
C : Bu konuda yorum yok. Oh, inanın bana, dini olarak nerede durduğunu biliyorum... Ama
bu konuya girmek istemiyorum.

AŞK HAYATI
S : Dürüstçe söyleyebilir misiniz, MJ'in yalnız ve mutsuz olduğu ve bir aşk aradığı doğru mu?
C : Aşk aradığını söyleyemem, sadece huzur ve normal bir hayat yaşamak istiyordu.
S : Sıradan bir soru... Kitapta romantik konulardan bahsedecek misiniz? beni kiminle
aldattığını merak ediyorum sadece, lol, şaka
C : Hiç kimseyi aldatmadı... lol... Asla iki kadınla çıkıyor olduğunu söylemedik, tanıdığı iki
arkadaşı olduğunu söyledik. İnsanlar bunu başka bir şey gibi algıladılar...
[Bilgi olarak : Korumaları Good Morning America röportajlarında, çalıştıkları süre boyunca
Michael'ın iki kadınla görüştüğünden bahsettiler; güvenlik görevlisi MJ'in arabasını kullandığı
sırada kadınlardan birisi oradaysa, bazen onların limuzinin arka koltuğunda öpüştüklerini
duyuyorlarmış... yada "yüksek sesle sakız çiğnediklerini" lol]
S : MJ'in kızlarla flört ettiğini çok gördünüz mü? Doğal bir şekilde mi flört ederdi yoksa
utangaçlığı sebebiyle herşeyden kaçınır mıydı?
C : Buna cevap vermeyecektim ama sizlere biraz bahsedeyim. Evet. MJ çok çekiciydi, zaman
zaman flört etti. Bazen birinin numarasını almamı isterdi benden veya birisinin şirin olduğunu
düşünüyor muyum diye sorardı. Flörtü izlemek çok tuhaftı. Buluştuğum kadınlara bir
köpeğim olduğunu söylerim. MJ'in ise kadınlara bir hayvanat bahçesi olduğunu söylediğini
duyuyordum! Hayvanat bahçesi olan biriyle nasıl baş edersiniz?
MJ'İN KORUMALARI OLARAK YAŞAM
S : Michael ile çalışmak kolay mıydı?
C : Evet, ama menajerleri bazen işi zorlaştırırlardı.
S : İşin dezavantajları var mıydı hiç?
C : 4 ay boyunca para ödenmemesi!
Ama asla bir kez bile MJ'i ve çocuklarını terketmeyi düşünmedik. -- Onun hatası olmadığını
biliyorduk. Kimin hatası olduğuna şu anda değinemiyorum.
S : Michael için işleri üçünüzün nasıl idare ettiğinizi merak ediyorum. Hepinizin birlikte mi
boş günleri olmalıydı-- dönüşümlü müydünüz, vardiya değişikliği mi vardı? İkiniz işte, biriniz
tatil gibi miydi? Planlama nasıl işliyordu?
C : BOŞ GÜNLER Mİ? MJ'in nerede olduğunu bilenler sadece üçümüzdük, MJ'in güvendiği
kişiler sadece üçümüzdük, boş gün hiç yoktu.
S : Merhaba Bill, MJ ile 7/24 beraberseniz, nasıl sosyalleşiyor ya da flört ediyordunuz? İki
çift olarak mı buluşup flört ediyordunuz?
C : Aslında, ben ve takımım özel hayatlarımızı askıya aldık. MJ'in normal bir hayat

sürdürdüğünü görmekten zevk alıyorduk. Onu ve çocuklarını gülerken, şakalar yaparken ve
havai fişekler patlatırken görmekten daha güzel birşey yoktu. Havai fişeklerini çok severdi.
Oops, bu gereğinden fazla bilgi.
S : Niçin gereğinde fazla bilgi bu? Hangi tür havai fişeklerden kastediyorsunuz ? LOL
C : 4 Temmuz türü! (Not: 4 Temmuz Amerikalıların ünlü Bağımsızlık Günü). 4 Temmuzdan
haftalar önce ve haftalar sonra havai fişek atardı.
S : Michael'la çalışmadan önce, Michael fanı mıydınız? Herhangi bir konserine katıldınız mı?
C : Jackson 5 MOTOWN RECORDS ile anlaşma imzaladığından beri fanıyım! Aslında, onu
hiçbir konserinde görmemiş olmak pişman olduğum birşeydir. Ona bunu söylemiştim ve o da
Londra'daki showu seveceğime dair bana söz vermişti. Sorun değil, çünkü onu evde prova
yaparken izlediğime ve dinlediğime şükrediyorum, mutluyum.
S : Bill, Michael'la en son ne zaman görüştün veya konuştun?
C : [ölümünden] iki hafta önce.
HAYRANLAR
S : En çılgın MJ hayranı anlarından birini anlatabilir misiniz?
C : Tamam, normalde bunu yapmazdım: Bir keresinde, bir hayran/fan MJ'in evine gizlice
girmiş ve 4 gün boyunca misafir banyosunda kalmıştı. Geceyarısı buzdolabından yiyecek
çıkarırken Michael'a yakalandı.
S : Michael ne dedi?
C : Oturup birşeyler yediler ve sonra güvenlik kızı evine götürdü.
Bunu bana MJ anlattı, MJ dışarıdayken kız Neverland'e gizlice girmiş. Herkes dışarıdayken
kız evdeymiş. Güvenlik sistemi yüzünden eve geçememiş, ve sonuçta mutfak bölümünde
küçük bir yerde kalmış.
S : Bizim-hayranları- hakkımızda sizinle konuşur muydu? Onu ne kadar çok sevdiğimizi
biliyor muydu?
C : Evet, hayranları hakkında çok güzel yönlerden çok defalar konuşurdu, ama hangi hayranın
iyi niyetli olup olmadığı konusunda o da güvenlikçiler kadar temkinliydi/ihtiyatlıydı.
Hatırlayın, John Lennon bir hayranı tarafından öldürüldü.
S : Bildiklerinize göre, MJ hiç hayran forumlarına girip, yazılanları okuyup takma bir adla
yorum yazdı mı? (Takma isimleri sormuyorum, sadece böyle bir şey yapıp yapmadığını
merak ediyorum.)
C : Tamam, Evet, birçok hayran yorumu/mesajı okudu, [ama] güvenlik tarafından
incelenendikten sonra. Negatif şeyler okumada pek iyi değildi, bu onu tamamiyle
kapatıyordu/mahvediyordu.

KİTAP HAKKINDA
S : Kitap ne zaman çıkıyor? Kesin bir tarih var mı?
C : 29 Ağustos (Michael'ın doğumgünü) için çabalıyoruz. Ağustos için uğraşıyoruz ama Bay
Halperin'in belgeselinin ne hakkında olduğunu görmek için bekliyoruz. (not: Arkadaşlar 2010
Ağustos'unu kastederek konuştuklarını hatırlıyorum, ama sonra bir ses çıkmadı sanıyorum.
Kitapla ilgili yeni bilgileri olan varsa bizimle paylaşabilir mi? )
S : Kitabın geliri nereye gidecek?
C : MJ'in desteklediği 10 farklı hayır kuruluşundan oluşan bir listemiz var. Ayrıca Vegas'ta
bir anıt yaptırmak istiyoruz, çünkü Vegas'ı severdi... Evet, hayır kuruluşları listelenecek,
soracak olursanız şu an gizliler, eski patronumun şerefine başka bir yolu yoktu bunun, bundan
fazlasına layık O.
S : Jackson Estate ile aile kitabı öncelikle görecek mi? (not:"Jackson Estate"i nasıl
çevireceğimi bilemedim, sanıyorum Michael'ın şu anda her türlü hukuki işlerini, miras hakları
vs. takip eden grup böyle anılıyor, Türkçe karşılığını bilmiyorum :( )
C : Kitap bittiğinde Bayan Jackson'ın onayını almaya çalışacağız.

Çeviri; MyLifeMJ
www.mjturkfan.com
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!